„VERSMĖS“ SKYRIAUS MOKINIAI DALYVAUJA NAUJAME 2021 M. „SVEIKATIADOS“ PROJEKTO KONKURSE „PIETŲ KOVOS“!

Pietūs – pats svarbiausias mūsų dienos valgymo metas, nuo kurio priklauso likusios dienos energija ir nuotaika. Todėl kiekvieną dieną turime pavalgyti sveikatai palankius ir sočius pietus. Karantinas dar tęsiasi, todėl konkurse dalyvaujame ne tik iš mokyklos, bet kai kurie mokiniai ir iš namų.

VšĮ „Tikra mityba“ direktorė Danguolė Gasparavičienė teigia, kad „mes, suaugusieji, turime suvokti, kad esame atsakingi už savo vaikų sveikatą ir tikrai turime tam rasti laiko valgio gaminimui. Vaikai mokosi pamėgdžiodami, todėl svarbu, kad visa šeima maitintųsi reguliariai bei sveikai, juk bendro valgymo tradicijos stiprina ir šeimos ryšius bei ugdo elgesio kultūrą. Šiais laikais tradicinės vakarienės, savaitgalio pietų ritualas jau nyksta, kai visa šeima susirenka prie stalo, ramiai bendrauja, aptaria dienos įspūdžius“.

„Tėvai sprendžia, ką pirkti, bet vaikai gali pasirinkti iš kelių variantų, ką norėtų valgyti. Kartu planuokite ir gaminkite – tai bus ir pramoga, ir tinkamų valgymo įpročių ugdymas. Tėvai turėtų garantuoti vaikui įvairų maistą, įtraukiant ir vaikų mėgstamiausią, tačiau reikėtų vengti rutinos. Saldumynai neturėtų tapti svarbiausia dienos meniu dalimi. Nieko blogo kartais pasmaguriauti, bet desertas neturėtų tapti pagrindine priežastimi valgyti pietus. Kai saldėsiai tampa apdovanojimu už suvalgytą sriubą, vaikui jie ima atrodyti vertingesni nei naudingas maistas“, – teigia specialistė.

„Jei vaikas nevalgo pietų ar vakarienės todėl, kad mes patys, suaugusieji, leidžiame užkandžiauti saldžiais, riebiais užkandžiais, tai, manau, kad problema yra mumyse, o ne vaike. Mes „užkišame“ vaiko skrandį menkaverčiu maistu. Bet jei vaikas iš tikrųjų nevalgus, tai čia jau reikia ir laiko, ir užsispyrimo bei išmonės, kad jis valgytų. Pirmiausia patiems reikėtų atsipalaiduoti – tai normalus ir laikinas reiškinys. Pasistenkite vaiką sudominti įvairiais naujais patiekalais, leisdami tik paragauti, kartu gaminkite – tai bus ir pramoga, ir tinkamų valgymo įpročių ugdymas, kalbėkite apie maistą ir, svarbiausia, neprarasti kantrybės. Dar ir dar vaikui pasiūlykite vieno ar kito maisto produkto, kurio jis atsisako valgyti“, – pataria specialistė.

Norintiems sužinoti daugiau apie sveikos gyvensenos įpročius bei gerinti savo vaikų palankios mitybos ir fizinio aktyvumo įgūdžius, L. Blaževičiūtė rekomenduoja projekto „Sveikatiada“ leidinį, kuris ne tik gali atsakyti į daugelį, šiuolaikiniams tėveliams rūpimų, klausimų, bet ir būti naudojamas kaip metodinė medžiaga mokytojams.

„Metodines rekomendacijas „Sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo ugdymas“ sudaro šeši tarpusavyje glaudžiai susiję moduliai (sveikatai palankios mitybos, fizinio aktyvumo, mitybinės energijos suvartojimo, vandens ir maisto švaistymo). Medžiaga dėstoma nuosekliai: nuo paprastų klausimų pereinant prie sudėtingesnių. Vadovaudamiesi šiomis metodinėmis rekomendacijomis, mokytojai ir tėveliai gali įdomiai vaikams pateikti sveikos mitybos esmines žinias bei išaiškinti fizinio aktyvumo naudą“, – sako specialistė.

„Pietų kovos" Utenos Krašuonos progimnazijos „Versmės" skyriuje. Mokinių veiklos>>>